Meridianové masáže

Popis metody

  Bioenergie v našem těle se do jednotlivých orgánů a tělesných oblastí distribuuje různými cestami. Krevní řečiště, lymfatický systém a nervovou soustavu již známe ze základní školy. Východní medicína však zná i další energetické cesty, např. MERIDIÁNY. Těch základních je 14 a slouží k vzájemné výměně energií mezi určitými uzavřenými skupinami orgánů a svalových tkání.

Orgány a části těla propojené meridiány se navzájem ovlivňují zcela zásadním, avšak z pohledu západního člověka nepochopitelným způsobem. Pro ukázku souvislostí si uveďme dysfunkční žlučník – ten může mít vliv na klouby kolen, lokty, na kožní plíseň v okolí prstů 4-5. I když jejich existenci dnešní medicína stále popírá, zůstává faktem, že terapeutickým ošetřením meridiánů dochází k velmi rychlému zklidnění až odeznění potíží příslušných orgánů.

Meridiány lze přímo ovlivňovat jednak dobře známou akupunkturou (ta je společností i systémem již akceptována), jednak speciálními masážními technikami.

Průběh terapie

  Meridiánová masáž může být provedena jako hlavní terapeutická technika, případně ji použijeme k doplnění jiné metody. Na přání klienta pak bude záležet, jaký typ masáží zvolíme. Obě jsou komfortně proveditelné i přes oblečení.

Pokud provádíme celotělovou meridiánovou masáž, klient leží na lehátku, poslouchá příjemnou muziku a relaxuje. Pouze občas je nutno polohovat tělo (na břicho, bok, záda). Terapeut dlaněmi a hranou ruky postupně sleduje průběh jednotlivých meridiánů. Při nalezení energetického bloku (ztuhlá tkáň) je příslušné svalstvo rozmasírováno (může to i snesitelně bolet) s cílem umožnit volný průchod energie drahou.

Jiná metoda, mnou častěji používaná, je bodová masáž energetických drah. Lze jí provádět v libovolné poloze klienta. Provádíme lehké stimulační doteky na koncových bodech meridiánů (ty jsou většinou umístěny na rukou, obličeji a prstech nohou). Nejsou při ní pociťovány žádné nepříjemné pocity, spíše naopak. V okolí drah se často rozlévá intenzivní blahodárné teplo. Reakce organizmu na tuto masážní techniku je okamžitá. Mizí bolestivost ledvin, žlučníku, hlavy, uvolňují se svalové bloky …

ZPĚT