Kraniosakrální ošetření

Popis metody

  Před 40 léty si při operaci mozku jeden z amerických lékařů povšiml, že se povrch lebečních plen v pravidelných intervalech nepatrně rozšiřuje a smršťuje. Následný dlouholetý výzkum prokázal, že pozorované změny jejich objemu souvisejí s pravidelně se měnícím množstvím mozkomíšního moku v lebce a páteři. Aby tekutina ze svého prostoru neunikala, je uzavřena ve třívrstvém obalu (pleny mozkové a míšní), který je uchycen na vnitřní straně lebky a na některých obratlích v páteřním kanále. Protože jde o prostor mezi hlavou (kranio) a koncem páteře (sakral), přirozeně se nabízel název metody – kraniosakrální.

Probíhající nemoc či fyzické trauma způsobí, že je pohyb těchto plen v některých částech omezen, až téměř úplně znemožněn. Jestliže některý z těchto stavů nastane, projeví se to na vnější straně lebky napětím mimických svalů, bolesti hlavy a disfunkcí orgánů hlavy. U páteře pak nastávají klasické blokády zádových svalů. Tím to ovšem nekončí; přes nervová vlákna vycházející z utlačované míchy dostanou příslušné orgány v těle neúplné či zkreslené informace, což následně způsobí oslabení orgánů (použil jsem pro snadné pochopení velmi zjednodušující popis). Pro vědecké kapacity z toho vyplynul jasný závěr: správná funkce kraniosakrálního systému je nezbytným předpokladem pro zdraví!

Já osobně jsem výsledky této metody naprosto unesen. U všech ošetřovaných lidí touto metodou nedochází pouze k výraznému odeznění fyzických potíží. Dochází i k nezanedbatelné reakci na emocionální a mentální úrovni, které jsou schopny způsobit změny osobnostních postojů.
Metoda je určena pro všechny věkové kategorie. Je indikována pro děti od novorozenců až po pubertu. U dospělých lidí vyvolá zlepšení nejen u akutních potíží, ale dokáže řešit i léta trvající problémy. Jednoznačně přináší okamžitou úlevu ženám po porodu. V neposlední řadě jde o techniku, která efektivně zvládá zdravotní potíže v kombinaci psychika – fyzické tělo (psychosomatické).

Průběh masáže

Masáž začínáme na šlapkách nohou, kde je provedeno zrychlené reflexní ošetření. Následně je jemnými rotacemi kotníků a houpáním kyčlí dosaženo uvolnění spodních partií těla. Stejně tak dostanou svou dávku pozornosti i hrudník, ramena a krční páteř. Nyní přichází na řadu ta nejpříjemnější část. Velmi jemnými dotyky stimuluji svalstvo na obličejové části hlavy, po jejich bocích a temeni (klasický lifting je oproti tomu hrubá síla). Po určité době dosahuji úplného uvolnění pojivové tkáně upínající svalstvo k lebečním kostem. Ještě několik uvolňovacích hmatů směřujících k uvolnění svalstva krční páteře, to kdyby zde zůstalo zbytkové svalové napětí. Nyní Vás musím lehce probrat, potřebuji Vaší spolupráci s ulehnutím na bok. Zbytek terapie je prováděn přímo na páteři (použitý tlak je opět velmi malý). Přikládám obě dlaně na různé části zad a jemnými krouživými pohyby dokončuji terapii. Vše je příjemné, uvolňující.

Zkušenosti klientů

ZPĚT

Našel jsem video, kde je jednoduše vše popsáno. Důležité informace jsou od lékařky:
3:30 – 3:50 ,  4:10 – 5:10 ,  7:17 – 7:42 ,  8:07 – 8:38 ,  12:05 – 12:53