Kostrč

Tato velmi malá a pozornosti ukrytá část páteře dokáže při svém nesprávném uložení v pánvi spáchat velké škody. Jistě každý z nás zažil okamžik, kdy se po pádu na „pozadí“ nebyl schopen pár hodin či dní posadit. Většinou přitom dochází k vybočení kostrče, při kterém jsou související šlachy a úpony nataženy. Současně vznikne svalová křeč, která „zafixuje“ novou polohu kostrče. Po několikadnech dojde k uvolnění svalového napětí, natažené šlachy se však již samy nedokáží stáhnout na původní velikost a problém je na světě. Srovnatelné poškození může nastat i při uvolňování porodních cest.

A jaký to mívá dopad na naše zdraví? V první řadě jde o změnu statiky svalovo kosterního systému, což přináší např. opakované potíže s křížovou a bederní páteří, bolesti kloubů, šlach a svalů. Zcela jistě je to jeden z podstatných důvodů neplodnosti. Také bolestivá menstruace (např. při bočním vychýlení kostrče každá druhá bolí více), bolestivé sezení, vystřelování do nohy, možná je i inkontinence …

Má terapie je ve srovnání s klasickým rehabilitačním postupem přes konečník nesrovnatelně přívětivější. Existuje speciální uvolňovací technika prováděná vleže na břichu. Po základním odblokování celé páteře jsou přes oblečení uvolňovány svaly stehen a hýždí. To způsobí úplné uvolnění kostrče a odeznění její zvýšené citlivosti. Pokud ovšem nebyla při traumatu zlomena. I pak dochází k výraznému zlepšení.

Poznámka: výše uvedený text vyjadřuje můj laický osobní názor a nemusí být nutně pravdivý. Shrnuje pouze mé praktické zkušenosti.

ZPĚT