Klouby

Kloub se skládá ze dvou částí, kloubní hlavice a jamka, styčné plochy jsou kryty chrupavkou. Uvnitř je produkován maz, který zmírňuje tření, vyživuje chrupavku a zajišťuje pevné přilnutí kloubních ploch k sobě. Další částí jsou kloubní pouzdro (to uzavírá kloub) a zpevňující vazy. Tolik anatomický popis.

Je zřejmé, že Váš problém s bolestivým kloubem může mít mnoho příčin. Pokud jde o mechanické poškození kostěných částí (fraktury), musím Vás odkázat na klasickou medicínu. Zde mohu pomoci až s účinnou rehabilitací.

Artróza zde však nepatří. Možná Vás již delší dobu opravdu nesnesitelně bolí koleno. Po rtg. vyšetření Vás vyděsili zprávou o artróze několikátého stupně. Potřebujete nutně vyměnit kloub! Když ne hned, tak co nevidět! Nepanikařte. Je zapotřebí vědět, že samotnou bolest zapříčinilo nepřiměřené napětí v kloubních svalech a vazech. Ty nám obě kloubní kosti velkou silou přitahují k sobě a tak způsobují enormní tření jejich povrchů. Zde máme skutečnou příčinu bolesti. Protože tlak je trvalý, povrchová vrstva se i přes různou medikaci nemá možnost regenerovat a pak skutečně dochází ke zhoršení stavu.
Co s tím můžeme udělat? Jednoduše uvolnit napětí. Netvrdím, že to půjde jednorázovou masáží kolenního svalstva. Také netvrdím, že metoda pomůže vždy. Tak jednoduché to zase není. Nejdříve je totiž nutno nalézt skutečný důvod, který zapříčinil naše potíže, a s ním se vypořádat.

Problém však nemusí být ukryt pouze uvnitř kloubu. Velmi často nás zlobí okolní vazivová tkáň. Bolest pak lokalizujeme pouze ze strany, nebo v konkrétním bodě. Její zdroj se z různých důvodů chová jako zánět. Nepomůže Vám tedy mastička proti bolesti a „rozchodit“. Nesmysl.
I zde je terapie dlouhodobější a komplexnější. Klidový režim, změna ve stravování a úprava životního stylu. To je Váš příspěvek k terapii. Zbytek je na mé dovednosti.

Poznámka: výše uvedený text vyjadřuje můj laický osobní názor a nemusí být nutně pravdivý. Shrnuje pouze mé praktické zkušenosti.

ZPĚT