Bolesti po epidurálním vpichu

Moderní medicína neustále zvyšuje počet operačních či diagnostických metod, u kterých zavádí v oblasti křížové páteře do meziobratlového prostoru jehlu (kanylu). Cílem je odebrat část mozkomíšního moku pro diagnostické účely, případně přivedením medikamentů k míše znecitlivět orgány ve spodní části těla. Vždy se však musí propíchnout tuhá míšní plena, jejímž úkolem je chránit citlivou míchu před mechanickým poškozením.
Je si nutno uvědomit, že otvor po vpichu se hojí jizvou. Ta vytváří relativně velké nerovnosti na povrchu pleny. A protože dobře napíchnout epidurální jehlu není bohužel pro zúčastněný personál jednoduché, těch jizev mívají pacienti mnohem více (mám klienta s neuvěřitelnými 24 vpichy na jedno sezení).

A v čem je tedy problém? Je to pohyb pleny v těsném prostoru páteřního kanálu. Při něm se vytvořené jizvy neustále otírají o vnitřní povrch obratlí. Jsou tedy trvale drážděny a logicky způsobují bolest. Někomu docela malou, jinému urputnou. Pacienti dostávají doporučení na Brufenek a příslib, že to časem zmizí. Po pár týdnech opravdu potíže odezní. Ovšem u určitého nemalého procenta lidí přetrvává zvýšená citlivost až bolest po mnoho měsíců (ze zkušenosti klientů i roky).

Zbytečně se trápíte. Je způsob, jak Vám rychle a trvale pomoci …

Poznámka: výše uvedený text vyjadřuje můj laický osobní názor a nemusí být nutně pravdivý. Shrnuje pouze mé praktické zkušenosti.

ZPĚT